Vicor Corporation V48A24T500BS
V48A24T500BS picture photo
Mfg. Part Number
V48A24T500BS
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 24V 500W
Datasheet Download
V48A24T500BS.pdf
Availability of V48A24T500BS
QUANTITY
V48A24T500BS Order Process
Ship out your order
Specifications of V48A24T500BS
Internal Part NumberEIS-V48A24T500BS
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)36V
Voltage - Input (Max)75V
Voltage - Output 124V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)20.83A
Power (Watts) - Manufacture Series500W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.54" H (116.8mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency87.5%
Power (Watts) - Max500W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V48A24T500BS
Related LinksV48A24, V48A24T500BS Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V48A24T500BS Details Description
Related parts for V48A24T500BS
IC REG ISOLATED +/-15V 33MA 7SOP datasheet.pdf
THERMISTOR NTC 20OHM -+5% PROBE datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC CALIBR TFT VCOM 8UMAX datasheet.pdf
IC REG LDO 5V 50MA 8MSOP datasheet.pdf
CIF50-PB datasheet.pdf
MULTI-PAIR 154COND 24AWG 500' datasheet.pdf
CABLE 4COND 14AWG SHLD 500' datasheet.pdf
FILTER RC EMI SMD datasheet.pdf
26500 31C 31#20 SKT PLUG datasheet.pdf
SENSOR THRUBM 500MM DK ON PNP OU datasheet.pdf