Vicor Corporation V48A28C500BG
V48A28C500BG picture photo
Mfg. Part Number
V48A28C500BG
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 28V 500W
Datasheet Download
V48A28C500BG.pdf
Availability of V48A28C500BG
QUANTITY
V48A28C500BG Order Process
Ship out your order
Specifications of V48A28C500BG
Internal Part NumberEIS-V48A28C500BG
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)36V
Voltage - Input (Max)75V
Voltage - Output 128V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)17.86A
Power (Watts) - Manufacture Series500W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.62" H (116.8mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-20°C ~ 100°C
Efficiency89.4%
Power (Watts) - Max500W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V48A28C500BG
Related LinksV48A28, V48A28C500BG Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V48A28C500BG Details Description
Related parts for V48A28C500BG
IC EEPROM 32KBIT 400KHZ 8TSSOP datasheet.pdf
IC INTERFACE 802.3AF 48TQFN datasheet.pdf
IC SRAM 18MBIT 166MHZ 119BGA datasheet.pdf
12V AUTO PLUG ADPT-AIRCRAFT PLUG datasheet.pdf
THERMOSTAT LOW LVL HERMETIC UL datasheet.pdf
IC REDRIVER I2C 4CH 36VFQFPN datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 7 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
CONN HEADER 14POS .100" SNGL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 50W datasheet.pdf
FAN AXIAL 92X25.4MM 24VDC WIRE datasheet.pdf
OSC VCXO 500.000MHZ LVPECL SMD datasheet.pdf
1500UF 200V 35X40MM 85C 5000H datasheet.pdf