Vicor Corporation V48A28T500BG2
V48A28T500BG2 picture photo
Mfg. Part Number
V48A28T500BG2
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 28V 500W
Datasheet Download
V48A28T500BG2.pdf
Availability of V48A28T500BG2
QUANTITY
V48A28T500BG2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V48A28T500BG2
Internal Part NumberEIS-V48A28T500BG2
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)36V
Voltage - Input (Max)75V
Voltage - Output 128V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)17.86A
Power (Watts) - Manufacture Series500W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.62" H (116.8mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency89.4%
Power (Watts) - Max500W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V48A28T500BG2
Related LinksV48A28, V48A28T500BG2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V48A28T500BG2 Details Description
Related parts for V48A28T500BG2
CONN SOCKET 20-24AWG 30AU CRIMP datasheet.pdf
ST-OE2-5DC/48DC/100 datasheet.pdf
IC SUPERVISOR 2.9V SOT23-3 datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 250V X7R 0805 datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 3A 125V datasheet.pdf
TUBING PVC BLK 500' datasheet.pdf
DIODE ZENER 5.6V 5W T18 datasheet.pdf
RES SMD 56.2K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
FIXED IND 100NH 840MA 70 MOHM datasheet.pdf