Vishay/Sprague M39003/09-0362
M39003/09-0362 picture photo
Mfg. Part Number
M39003/09-0362
Brief Description
CAP TANT 39UF 10% 35V AXIAL
Datasheet Download
M39003/09-0362.pdf
Availability of M39003/09-0362
QUANTITY
M39003/09-0362 Order Process
Ship out your order
Specifications of M39003/09-0362
Internal Part NumberEIS-M39003/09-0362
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
SeriesMilitary, MIL-PRF-39003/9, CSR21
PackagingBulk
Capacitance39µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated35V
ESR (Equivalent Series Resistance)120 mOhm
TypeHermetically Sealed
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.351" Dia x 0.786" L (8.92mm x 19.96mm)
Height - Seated (Max)-
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeD
FeaturesMilitary
Failure RateS (0.001%)