Vicor Corporation V48A36C500B3
V48A36C500B3 picture photo
Mfg. Part Number
V48A36C500B3
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 36V 500W
Datasheet Download
V48A36C500B3.pdf
Availability of V48A36C500B3
QUANTITY
V48A36C500B3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V48A36C500B3
Internal Part NumberEIS-V48A36C500B3
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesMaxi
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)36V
Voltage - Input (Max)75V
Voltage - Output 136V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)13.89A
Power (Watts) - Manufacture Series500W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOVP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.54" H (116.8mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-20°C ~ 100°C
Efficiency86.8%
Power (Watts) - Max500W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V48A36C500B3
Related LinksV48A36, V48A36C500B3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V48A36C500B3 Details Description
Related parts for V48A36C500B3
CAP CER 3300PF 200V X7R 0805 datasheet.pdf
CAP TANT 1.5UF 15V 20% AXIAL datasheet.pdf
RES 2.61K OHM 3W 0.5% WW AXIAL datasheet.pdf
TVS DIODE 48VWM 81.59VC P600 datasheet.pdf
CAP ALUM 6800UF 50V RADIAL datasheet.pdf
TVS DIODE 26VWM 42.1VC PLAD datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 16 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
Connector Header 60 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
CONN RCPT 56POS SQ FLNG W/PIN datasheet.pdf
POWER STRIP MEDICAL 4 OUTLET 2' datasheet.pdf
CAP FILM 0.15 UF 10% 630VDC datasheet.pdf