Vicor Corporation V48A36C500BF3
V48A36C500BF3 picture photo
Mfg. Part Number
V48A36C500BF3
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 36V 500W
Datasheet Download
V48A36C500BF3.pdf
Availability of V48A36C500BF3
QUANTITY
V48A36C500BF3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V48A36C500BF3
Internal Part NumberEIS-V48A36C500BF3
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)36V
Voltage - Input (Max)75V
Voltage - Output 136V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)13.89A
Power (Watts) - Manufacture Series500W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.54" H (116.8mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-20°C ~ 100°C
Efficiency86.8%
Power (Watts) - Max500W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V48A36C500BF3
Related LinksV48A36, V48A36C500BF3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V48A36C500BF3 Details Description
Related parts for V48A36C500BF3
IC DAC SERIAL FORCE SENSE 16QSOP datasheet.pdf
LED YELLOW CLEAR 0805 SMD datasheet.pdf
IC OPAMP GP 83MHZ RRO 14SO datasheet.pdf
RECT BRIDGE 3PH 1800V PWS-C datasheet.pdf
CONN RCPT 23POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
TVS DIODE 16VWM 26VC SMC datasheet.pdf
AUDIO SOCKET 6.3MM 3P PCB datasheet.pdf
SENSOR CURRENT HALL 25MT AC/DC datasheet.pdf
FIXED IND 330NH 950MA 140 MOHM datasheet.pdf
750 TB PLU PLU WF LOW-T datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 7.0X5.0MM 3.3V datasheet.pdf