Vicor Corporation V48A36C500BG
V48A36C500BG picture photo
Mfg. Part Number
V48A36C500BG
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 36V 500W
Datasheet Download
V48A36C500BG.pdf
Availability of V48A36C500BG
QUANTITY
V48A36C500BG Order Process
Ship out your order
Specifications of V48A36C500BG
Internal Part NumberEIS-V48A36C500BG
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)36V
Voltage - Input (Max)75V
Voltage - Output 136V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)13.89A
Power (Watts) - Manufacture Series500W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.62" H (116.8mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-20°C ~ 100°C
Efficiency86.8%
Power (Watts) - Max500W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V48A36C500BG
Related LinksV48A36, V48A36C500BG Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V48A36C500BG Details Description
Related parts for V48A36C500BG
LED RED 5.3X4.6X4.8MM W/RES SMD datasheet.pdf
RES SMD 412 OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 200V 1A DO220AA datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80PS .100 PRESSFIT datasheet.pdf
MOSFET P-CH 30V 1.49A SOT23-3 datasheet.pdf
IC VOLT DETECTOR 5.7V SOT23-5 datasheet.pdf
RES 20 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
SENSOR 750PSI M10-1.0 6G 4-20MA datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 22POS STRGHT SCKT datasheet.pdf
TERM BLOCK RCPT 7POS R/A 10MM datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf