Vicor Corporation V48A36C500BL
V48A36C500BL picture photo
Mfg. Part Number
V48A36C500BL
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 36V 500W
Datasheet Download
V48A36C500BL.pdf
Availability of V48A36C500BL
QUANTITY
V48A36C500BL Order Process
Ship out your order
Specifications of V48A36C500BL
Internal Part NumberEIS-V48A36C500BL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)36V
Voltage - Input (Max)75V
Voltage - Output 136V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)13.89A
Power (Watts) - Manufacture Series500W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.62" H (116.8mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-20°C ~ 100°C
Efficiency86.8%
Power (Watts) - Max500W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V48A36C500BL
Related LinksV48A36, V48A36C500BL Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V48A36C500BL Details Description
Related parts for V48A36C500BL
IC ADC 16BIT 500KSPS 10MSOP datasheet.pdf
DIODE ARRAY SCHOTTKY 60V TO220AB datasheet.pdf
IC MOSFET DRVR SYNC BUCK 8-SOIC datasheet.pdf
SENS 2000PSI 5/8" 3/8-24 UNF 5V datasheet.pdf
RES CURRENT SENSE .01 OHM 5W 5% datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 75W datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M2 NYLON 86MM datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
CONN PLUG 14POS CABLE SKT RA datasheet.pdf