Vicor Corporation V48A36C500BS2
V48A36C500BS2 picture photo
Mfg. Part Number
V48A36C500BS2
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 36V 500W
Datasheet Download
V48A36C500BS2.pdf
Availability of V48A36C500BS2
QUANTITY
V48A36C500BS2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V48A36C500BS2
Internal Part NumberEIS-V48A36C500BS2
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)36V
Voltage - Input (Max)75V
Voltage - Output 136V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)13.89A
Power (Watts) - Manufacture Series500W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.54" H (116.8mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-20°C ~ 100°C
Efficiency86.8%
Power (Watts) - Max500W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V48A36C500BS2
Related LinksV48A36, V48A36C500BS2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V48A36C500BS2 Details Description
Related parts for V48A36C500BS2
CONN MOD JACK 8P8C R/A SHIELDED datasheet.pdf
Crystal 25.0000MHz 50ppm 18pF 40 Ohm -40°C - 85°C Surface Mount 2-SOJ, 2.60mm pitch datasheet.pdf
MOSFET N-CH 30V 90A D2PAK datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 40POS GOLD datasheet.pdf
MINI MAC DIE SET FOR BB-2207 datasheet.pdf
HOSE CLAMP TOOL SNPPR 38-100 datasheet.pdf
350 TB SPRING PLUG WF datasheet.pdf
CAP CER 43PF 200V NP0 0603 datasheet.pdf
SHIM datasheet.pdf
FILTER LINE CABLES datasheet.pdf
100A FRONT/BACK STUD CONNECTED datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 43POS SKT datasheet.pdf