Vicor Corporation V48A36E500BG
V48A36E500BG picture photo
Mfg. Part Number
V48A36E500BG
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 36V 500W
Datasheet Download
V48A36E500BG.pdf
Availability of V48A36E500BG
QUANTITY
V48A36E500BG Order Process
Ship out your order
Specifications of V48A36E500BG
Internal Part NumberEIS-V48A36E500BG
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)36V
Voltage - Input (Max)75V
Voltage - Output 136V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)13.89A
Power (Watts) - Manufacture Series500W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.62" H (116.8mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-10°C ~ 100°C
Efficiency86.8%
Power (Watts) - Max500W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V48A36E500BG
Related LinksV48A36, V48A36E500BG Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V48A36E500BG Details Description
Related parts for V48A36E500BG
TVS DIODE 22VWM 35.5VC SMC datasheet.pdf
FIXED IND 560UH 50MA 26 OHM TH datasheet.pdf
RES SMD 100 OHM 0.05% 1/10W 0603 datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 10POS 90DEG 5MM datasheet.pdf
CONV DC/DC 8W 24VIN 3.3VOUT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 50W datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 8KB FLASH 28QFN datasheet.pdf
10 SIL CRIMP HOUSING datasheet.pdf
IC OPAMP GP 200KHZ RRO 8SOIC datasheet.pdf
FERRITE BEAD 30 OHM 0603 datasheet.pdf