Global Power Technologies Group GPA060A060MN-FD
GPA060A060MN-FD picture photo
Mfg. Part Number
GPA060A060MN-FD
Manufacturer
Product Category
IGBTs - Single
Brief Description
IGBT 600V 120A 347W TO3PN
Datasheet Download
GPA060A060MN-FD.pdf
Availability of GPA060A060MN-FD
QUANTITY
GPA060A060MN-FD Order Process
Ship out your order
Specifications of GPA060A060MN-FD
Internal Part NumberEIS-GPA060A060MN-FD
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyIGBTs - Single
Series-
PackagingTube
IGBT TypeTrench Field Stop
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)600V
Current - Collector (Ic) (Max)120A
Current - Collector Pulsed (Icm)180A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic2.3V @ 15V, 60A
Power - Max347W
Switching Energy2.66mJ (on), 1.53mJ (off)
Input TypeStandard
Gate Charge225nC
Td (on/off) @ 25°C45ns/150ns
Test Condition400V, 60A, 10 Ohm, 15V
Reverse Recovery Time (trr)140ns
Package / CaseTO-3
Mounting TypeThrough Hole
Supplier Device PackageTO-3PN
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GPA060A060MN-FD
Related LinksGPA060A, GPA060A060MN-FD Datasheet, Global Power Technologies Group Distributor
GPA060A060MN-FD Details Description
Related parts for GPA060A060MN-FD
IDC CABLE - MKC10K/MC10G/MKC10K datasheet.pdf
IC D-TYPE POS TRG SNGL 20SOIC datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK PWM 14-SOIC datasheet.pdf
KIT EVALUATION FOR MAX5890 datasheet.pdf
TRIMMER 1K OHM 0.5W PC PIN datasheet.pdf
CAP FILM 0.039UF 5% 250VDC RAD datasheet.pdf
RES 64.2K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
TVS DIODE 33VWM 53.9VC DO13 datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X20MM R-TAB datasheet.pdf
CABLE N TYPE TO IPEX MHFI 11.8" datasheet.pdf
MOSFET N-CH 30V 85A 8DFN datasheet.pdf