Vicor Corporation V48A36E500BG3
V48A36E500BG3 picture photo
Mfg. Part Number
V48A36E500BG3
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 36V 500W
Datasheet Download
V48A36E500BG3.pdf
Availability of V48A36E500BG3
QUANTITY
V48A36E500BG3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V48A36E500BG3
Internal Part NumberEIS-V48A36E500BG3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesMaxi
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)36V
Voltage - Input (Max)75V
Voltage - Output 136V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)13.89A
Power (Watts) - Manufacture Series500W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOVP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.62" H (116.8mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-10°C ~ 100°C
Efficiency86.8%
Power (Watts) - Max500W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V48A36E500BG3
Related LinksV48A36, V48A36E500BG3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V48A36E500BG3 Details Description
Related parts for V48A36E500BG3
HEADER OPEN .018"DIA .300 18POS datasheet.pdf
IC REG CTRLR PWM 40-QFN datasheet.pdf
TVS DIODE 111VWM 179VC DO214AB datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 100W datasheet.pdf
RES 27K OHM 2% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS WALL MNT W/SKTS datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
SWITCH ROTARY datasheet.pdf
DIODE ZENER 36V 1.3W DO41 datasheet.pdf
LED COB CXA2530 2700K WHITE SMD datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 15POS PIN datasheet.pdf