Vicor Corporation V48A3V3C264BG
V48A3V3C264BG picture photo
Mfg. Part Number
V48A3V3C264BG
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 264W
Datasheet Download
V48A3V3C264BG.pdf
Availability of V48A3V3C264BG
QUANTITY
V48A3V3C264BG Order Process
Ship out your order
Specifications of V48A3V3C264BG
Internal Part NumberEIS-V48A3V3C264BG
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)36V
Voltage - Input (Max)75V
Voltage - Output 13.3V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)80A
Power (Watts) - Manufacture Series264W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.62" H (116.8mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-20°C ~ 100°C
Efficiency80.8%
Power (Watts) - Max264W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V48A3V3C264BG
Related LinksV48A3V, V48A3V3C264BG Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V48A3V3C264BG Details Description
Related parts for V48A3V3C264BG
IC VIDEO SYNC SEPARATOR 8-SOIC datasheet.pdf
RES SMD 866K OHM 1% 3/4W 1812 datasheet.pdf
TFLEX 3160TG 9X9" datasheet.pdf
Crystal 14.31818MHz 30ppm 30pF 50 Ohm -10°C - 60°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
CONN PLUG 23POS INLINE SCKT datasheet.pdf
CONN HDR 22POS 2.54MM SMD datasheet.pdf
Connector Socket 12 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONN RCPT 2P INLINE SKT SLD CUP datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 12V datasheet.pdf