Vicor Corporation V48A3V3H264BG
V48A3V3H264BG picture photo
Mfg. Part Number
V48A3V3H264BG
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 264W
Datasheet Download
V48A3V3H264BG.pdf
Availability of V48A3V3H264BG
QUANTITY
V48A3V3H264BG Order Process
Ship out your order
Specifications of V48A3V3H264BG
Internal Part NumberEIS-V48A3V3H264BG
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)36V
Voltage - Input (Max)75V
Voltage - Output 13.3V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)80A
Power (Watts) - Manufacture Series264W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.62" H (116.8mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency80.8%
Power (Watts) - Max264W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V48A3V3H264BG
Related LinksV48A3V, V48A3V3H264BG Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V48A3V3H264BG Details Description
Related parts for V48A3V3H264BG
IC REG CTRLR BUCK BST PWM 8TSSOP datasheet.pdf
RES SMD 182K OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
CONN RCPT 61POS WALL MT W/SCKT datasheet.pdf
RES SMD 49.9K OHM 1% 1/4W 0805 datasheet.pdf
TOOL KIT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 100W datasheet.pdf
RES 0.191 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
SLIDE datasheet.pdf
IC FPGA 432 I/O 1517FBGA datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X20MM XCUT datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 8 (Power) Position Through Hole Solder datasheet.pdf
CAP CER 2.2PF 200V NP0 0402 datasheet.pdf