Vicor Corporation V48A3V3H264BL3
V48A3V3H264BL3 picture photo
Mfg. Part Number
V48A3V3H264BL3
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 264W
Datasheet Download
V48A3V3H264BL3.pdf
Availability of V48A3V3H264BL3
QUANTITY
V48A3V3H264BL3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V48A3V3H264BL3
Internal Part NumberEIS-V48A3V3H264BL3
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesMaxi
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)36V
Voltage - Input (Max)75V
Voltage - Output 13.3V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)80A
Power (Watts) - Manufacture Series264W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOVP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.62" H (116.8mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency80.8%
Power (Watts) - Max264W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V48A3V3H264BL3
Related LinksV48A3V3, V48A3V3H264BL3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V48A3V3H264BL3 Details Description
Related parts for V48A3V3H264BL3
CONN EDGECARD 80POS .156 WW datasheet.pdf
RES SMD 15.8 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
TRANS PREBIAS NPN 250MW SOT323-3 datasheet.pdf
CONN RCPT 7 POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
RES 174 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 10POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
RES 8.2K OHM 50W 1% TO220 datasheet.pdf
CAP CER 2.2PF 25V NP0 0402 datasheet.pdf
CTV 37C 37#22D SKT PLUG datasheet.pdf
HD 38999 32C 32#23 SKT RECP datasheet.pdf
3,3UF 25V 10X7X5MM 125C 20000H datasheet.pdf