Vicor Corporation V48A3V3T264B
V48A3V3T264B picture photo
Mfg. Part Number
V48A3V3T264B
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 264W
Datasheet Download
V48A3V3T264B.pdf
Availability of V48A3V3T264B
QUANTITY
V48A3V3T264B Order Process
Ship out your order
Specifications of V48A3V3T264B
Internal Part NumberEIS-V48A3V3T264B
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)36V
Voltage - Input (Max)75V
Voltage - Output 13.3V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)80A
Power (Watts) - Manufacture Series264W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.54" H (116.8mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency80.8%
Power (Watts) - Max264W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V48A3V3T264B
Related LinksV48A3V, V48A3V3T264B Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V48A3V3T264B Details Description
Related parts for V48A3V3T264B
RES ARRAY 4 RES 12 OHM 0804 datasheet.pdf