Vishay/Dale RWR81S1800DRB12
RWR81S1800DRB12 picture photo
Mfg. Part Number
RWR81S1800DRB12
Brief Description
RES 180 OHM 1W 0.5% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR81S1800DRB12.pdf
Availability of RWR81S1800DRB12
QUANTITY
RWR81S1800DRB12 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR81S1800DRB12
Internal Part NumberEIS-RWR81S1800DRB12
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR81S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)180
Tolerance±0.5%
Power (Watts)1W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.085" Dia x 0.250" L (2.16mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR81S1800DRB12
Related LinksRWR81S1, RWR81S1800DRB12 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR81S1800DRB12 Details Description
Related parts for RWR81S1800DRB12
FIXED IND 1UH 920MA 190 MOHM TH datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
RES SMD 0.422 OHM 1% 2W 4124 datasheet.pdf
RES 0.1 OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf
TXRX OPT SM 155MBS SONET OC3/SDH datasheet.pdf
OSCILLATOR XO 74.175MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 500W datasheet.pdf
RES 590 OHM 5W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 9K OHM 0.6W 0.01% RADIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .100" datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 40V 3A DO214AB datasheet.pdf