Vicor Corporation V48A3V3T264BG
V48A3V3T264BG picture photo
Mfg. Part Number
V48A3V3T264BG
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 264W
Datasheet Download
V48A3V3T264BG.pdf
Availability of V48A3V3T264BG
QUANTITY
V48A3V3T264BG Order Process
Ship out your order
Specifications of V48A3V3T264BG
Internal Part NumberEIS-V48A3V3T264BG
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)36V
Voltage - Input (Max)75V
Voltage - Output 13.3V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)80A
Power (Watts) - Manufacture Series264W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.62" H (116.8mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency80.8%
Power (Watts) - Max264W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V48A3V3T264BG
Related LinksV48A3V, V48A3V3T264BG Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V48A3V3T264BG Details Description
Related parts for V48A3V3T264BG
HDWR ASSY ROD 2-4 MODULES SER 3 datasheet.pdf
CONN PCB IDC 40POS W/COVER LIP datasheet.pdf
IC ADC 12BIT 8CH 24-DIP datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 5V 45W datasheet.pdf
RES 10K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK RISING CLAMP 13POS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 75W datasheet.pdf
CONN RCPT 18POS PNL MNT SKT datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE 4PDT 5A 120V datasheet.pdf