Vicor Corporation V48A48M500BN3
V48A48M500BN3 picture photo
Mfg. Part Number
V48A48M500BN3
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 48V 500W
Datasheet Download
V48A48M500BN3.pdf
Availability of V48A48M500BN3
QUANTITY
V48A48M500BN3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V48A48M500BN3
Internal Part NumberEIS-V48A48M500BN3
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)36V
Voltage - Input (Max)75V
Voltage - Output 148V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)10.42A
Power (Watts) - Manufacture Series500W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.54" H (116.8mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-55°C ~ 100°C
Efficiency89.7%
Power (Watts) - Max500W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V48A48M500BN3
Related LinksV48A48, V48A48M500BN3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V48A48M500BN3 Details Description
Related parts for V48A48M500BN3
HOOK-UP STRND 16AWG ORANGE 1000' datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC REG LDO 2.3V 0.3A SOT89-3 datasheet.pdf
FIXED IND 450NH 52A 0.98 MOHM datasheet.pdf
RES SMD 24 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP ALUM 22UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
SENSOR DGTL OMNIPOLAR SWTCH SC59 datasheet.pdf
IC REG SWITCHING HV SMPS 7DIP datasheet.pdf
HEATSHRINK FP301 1/4-48" CLEAR datasheet.pdf
PAC-RX3I-SD25-V2 CBL ASSY datasheet.pdf
CAP CER 30PF 50V NP0 0201 datasheet.pdf