Vicor Corporation V48A5C400BL2
V48A5C400BL2 picture photo
Mfg. Part Number
V48A5C400BL2
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 5V 400W
Datasheet Download
V48A5C400BL2.pdf
Availability of V48A5C400BL2
QUANTITY
V48A5C400BL2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V48A5C400BL2
Internal Part NumberEIS-V48A5C400BL2
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)36V
Voltage - Input (Max)75V
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)80A
Power (Watts) - Manufacture Series400W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.62" H (116.8mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-20°C ~ 100°C
Efficiency84.5%
Power (Watts) - Max400W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V48A5C400BL2
Related LinksV48A5C, V48A5C400BL2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V48A5C400BL2 Details Description
Related parts for V48A5C400BL2
SW DIP EXT RCKR UNSEALD 3POS 30V datasheet.pdf
CONN HEADER .100 SINGL STR 19POS datasheet.pdf
CAP CER 2.2UF 6.3V X7R 0612 datasheet.pdf
21MM HS ASSY PPA CLIP datasheet.pdf
LED PRISM 3MM SQ RED,GRN SMD datasheet.pdf
CAP CER 4.4PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 3POS 5.08MM datasheet.pdf
IC FPGA 69 I/O 80VQFP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 100W datasheet.pdf
RES 1.65K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
Connector Socket 138 Position 0.050" (1.27mm) Gold Through Hole datasheet.pdf