Vicor Corporation V48A5M400BS
V48A5M400BS picture photo
Mfg. Part Number
V48A5M400BS
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 5V 400W
Datasheet Download
V48A5M400BS.pdf
Availability of V48A5M400BS
QUANTITY
V48A5M400BS Order Process
Ship out your order
Specifications of V48A5M400BS
Internal Part NumberEIS-V48A5M400BS
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesMaxi
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)36V
Voltage - Input (Max)75V
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)80A
Power (Watts) - Manufacture Series400W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOVP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.54" H (116.8mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-55°C ~ 100°C
Efficiency84.5%
Power (Watts) - Max400W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V48A5M400BS
Related LinksV48A5, V48A5M400BS Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V48A5M400BS Details Description
Related parts for V48A5M400BS
RES 220K OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf
RES 300 OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf
MOSFET N-CH 600V 36A TO-264AA datasheet.pdf
RES SMD 154K OHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
BUNDLING STRAPS 1/2"X11" 6-PACK datasheet.pdf
CAP CER 47PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf
RES 24K OHM 1/4W .5% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 150UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 50V 1A DO220AA datasheet.pdf
DIODE ZENER 4.3V 300MW SOT23 datasheet.pdf