Vicor Corporation V48A5T400BG
V48A5T400BG picture photo
Mfg. Part Number
V48A5T400BG
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 5V 400W
Datasheet Download
V48A5T400BG.pdf
Availability of V48A5T400BG
QUANTITY
V48A5T400BG Order Process
Ship out your order
Specifications of V48A5T400BG
Internal Part NumberEIS-V48A5T400BG
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)36V
Voltage - Input (Max)75V
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)80A
Power (Watts) - Manufacture Series400W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.62" H (116.8mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency84.5%
Power (Watts) - Max400W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V48A5T400BG
Related LinksV48A5, V48A5T400BG Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V48A5T400BG Details Description
Related parts for V48A5T400BG
CAP ARRAY 470PF 50V NP0 1206 datasheet.pdf
CAP ALUM 1000UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf
INSERT FEMALE 10POS+1GND PUSH IN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .156 EXTEND datasheet.pdf
MOSFET N-CH 100V 130A TO-263-7 datasheet.pdf
IC REG LDO ADJ 85MA SOT23-5 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 25W datasheet.pdf
RES 48.7K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 549 OHM 0.01% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RING LUG datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 28V 120W datasheet.pdf
CAP CER 2.2UF 35V X6S 0805 datasheet.pdf