Vicor Corporation V48A8E400BN3
V48A8E400BN3 picture photo
Mfg. Part Number
V48A8E400BN3
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 8V 400W
Datasheet Download
V48A8E400BN3.pdf
Availability of V48A8E400BN3
QUANTITY
V48A8E400BN3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V48A8E400BN3
Internal Part NumberEIS-V48A8E400BN3
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)36V
Voltage - Input (Max)75V
Voltage - Output 18V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)50A
Power (Watts) - Manufacture Series400W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.54" H (116.8mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-10°C ~ 100°C
Efficiency84.8%
Power (Watts) - Max400W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V48A8E400BN3
Related LinksV48A8E, V48A8E400BN3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V48A8E400BN3 Details Description
Related parts for V48A8E400BN3
HEX STANDOFF 4-40 S STEEL 3/8" datasheet.pdf
IC COUNTER 4BIT PRESET 16DIP datasheet.pdf
CONN RECEPT PIN .032-.046" .062" datasheet.pdf
JUMPER QL3 SAK6/RSF3 3POS datasheet.pdf
DIN RAIL 35MMX7.5MM SLOTTED 8" datasheet.pdf
CONN RCPT 37POS WALL MNT W/SKTS datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 11POS R/A 5.08MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 50W datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 18 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X25MM XCUT T412 datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X12.7MM XCUT T412 datasheet.pdf
MOSFET P-CH 60V 2.9A SOT-223 datasheet.pdf