Vicor Corporation V48A8E400BS
V48A8E400BS picture photo
Mfg. Part Number
V48A8E400BS
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 8V 400W
Datasheet Download
V48A8E400BS.pdf
Availability of V48A8E400BS
QUANTITY
V48A8E400BS Order Process
Ship out your order
Specifications of V48A8E400BS
Internal Part NumberEIS-V48A8E400BS
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesMaxi
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)36V
Voltage - Input (Max)75V
Voltage - Output 18V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)50A
Power (Watts) - Manufacture Series400W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOVP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.54" H (116.8mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-10°C ~ 100°C
Efficiency84.8%
Power (Watts) - Max400W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V48A8E400BS
Related LinksV48A8, V48A8E400BS Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V48A8E400BS Details Description
Related parts for V48A8E400BS
IDC CABLE - MSR60K/MC60G/MCS60K datasheet.pdf
RES SMD 12K OHM 0.5% 1/10W 0805 datasheet.pdf
TRIMMER 100 OHM 0.5W TH datasheet.pdf
RES SMD 300 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS .156 EYELET datasheet.pdf
IC LCD SUPPLY 5CHN 40-QFN datasheet.pdf
CONN DIN PLUG 96POS VERT GOLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 30W datasheet.pdf
RES SMD 37K OHM 0.1% 0.15W 0705 datasheet.pdf