Vicor Corporation V48A8H400BL
V48A8H400BL picture photo
Mfg. Part Number
V48A8H400BL
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 8V 400W
Datasheet Download
V48A8H400BL.pdf
Availability of V48A8H400BL
QUANTITY
V48A8H400BL Order Process
Ship out your order
Specifications of V48A8H400BL
Internal Part NumberEIS-V48A8H400BL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)36V
Voltage - Input (Max)75V
Voltage - Output 18V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)50A
Power (Watts) - Manufacture Series400W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.62" H (116.8mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency84.8%
Power (Watts) - Max400W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V48A8H400BL
Related LinksV48A8, V48A8H400BL Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V48A8H400BL Details Description
Related parts for V48A8H400BL
D-SUB CABLE - MFU09K/MC10M/X datasheet.pdf
IC SUPERVISOR MPU LP 8SOIC datasheet.pdf
SWITCH LIMIT OPERATING HEAD datasheet.pdf
MASTIC PAD VINYL 4" X 10' datasheet.pdf
IC OPAMP AUDIO 50MHZ 8SOPWRPAD datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 9 Position Panel Mount Solder Cup datasheet.pdf
FAN AXIAL 80X25MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
CAP CER 9.9PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
LABEL NETWORK ADH datasheet.pdf
SYSTEM datasheet.pdf
CAP FILM 1400VDC 0.51UF RADIAL datasheet.pdf