Vicor Corporation V48A8H400BN
V48A8H400BN picture photo
Mfg. Part Number
V48A8H400BN
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 8V 400W
Datasheet Download
V48A8H400BN.pdf
Availability of V48A8H400BN
QUANTITY
V48A8H400BN Order Process
Ship out your order
Specifications of V48A8H400BN
Internal Part NumberEIS-V48A8H400BN
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesMaxi
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)36V
Voltage - Input (Max)75V
Voltage - Output 18V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)50A
Power (Watts) - Manufacture Series400W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOVP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.54" H (116.8mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency84.8%
Power (Watts) - Max400W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V48A8H400BN
Related LinksV48A8, V48A8H400BN Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V48A8H400BN Details Description
Related parts for V48A8H400BN
TERM SOLDER TURRET .125" .087"L datasheet.pdf
TERM SOLDER TURRET .078"D .105"L datasheet.pdf
RES ARRAY 5 RES 2.7K OHM 10SIP datasheet.pdf
CAP CER 330PF 50V NP0 1206 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 23 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
RES 5.97K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
ANT YAGI VHF 142-150MHZ 152" datasheet.pdf
MINI RELAY CO 5PIN 24V 10 20A datasheet.pdf
TERMINAL BLOCK datasheet.pdf
CONN RCPT 2POS PNL MNT PIN datasheet.pdf