Vicor Corporation V48A8M400B
V48A8M400B picture photo
Mfg. Part Number
V48A8M400B
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 8V 400W
Datasheet Download
V48A8M400B.pdf
Availability of V48A8M400B
QUANTITY
V48A8M400B Order Process
Ship out your order
Specifications of V48A8M400B
Internal Part NumberEIS-V48A8M400B
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)36V
Voltage - Input (Max)75V
Voltage - Output 18V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)50A
Power (Watts) - Manufacture Series400W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.54" H (116.8mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-55°C ~ 100°C
Efficiency84.8%
Power (Watts) - Max400W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V48A8M400B
Related LinksV48A8, V48A8M400B Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V48A8M400B Details Description
Related parts for V48A8M400B
RES 47 OHM 1W 5% AXIAL datasheet.pdf
IC RESET CMOS 3.8V 5SSOP datasheet.pdf
SCR NON-SENS 800V 25A ISO TO-220 datasheet.pdf
RES 64.9 OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 150W datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 13K OHM 0804 datasheet.pdf
Connector Socket 60 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
RES 100K OHM .3W .005% RADIAL datasheet.pdf