Vicor Corporation V48A8M400BL
V48A8M400BL picture photo
Mfg. Part Number
V48A8M400BL
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 8V 400W
Datasheet Download
V48A8M400BL.pdf
Availability of V48A8M400BL
QUANTITY
V48A8M400BL Order Process
Ship out your order
Specifications of V48A8M400BL
Internal Part NumberEIS-V48A8M400BL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesMaxi
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)36V
Voltage - Input (Max)75V
Voltage - Output 18V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)50A
Power (Watts) - Manufacture Series400W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOVP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.62" H (116.8mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-55°C ~ 100°C
Efficiency84.8%
Power (Watts) - Max400W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V48A8M400BL
Related LinksV48A8, V48A8M400BL Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V48A8M400BL Details Description
Related parts for V48A8M400BL
RES SMD 240K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
FIXED IND 22UH 7.87A 17.5 MOHM datasheet.pdf
IC FIFO BI SYNC 256X18 64-TQFP datasheet.pdf
FIXED IND 470NH 1.1A 50 MOHM SMD datasheet.pdf
CAP FILM 0.018UF 10% 1KVDC RAD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 50W datasheet.pdf