Vicor Corporation V48A8M400BN
V48A8M400BN picture photo
Mfg. Part Number
V48A8M400BN
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 8V 400W
Datasheet Download
V48A8M400BN.pdf
Availability of V48A8M400BN
QUANTITY
V48A8M400BN Order Process
Ship out your order
Specifications of V48A8M400BN
Internal Part NumberEIS-V48A8M400BN
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)36V
Voltage - Input (Max)75V
Voltage - Output 18V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)50A
Power (Watts) - Manufacture Series400W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.54" H (116.8mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-55°C ~ 100°C
Efficiency84.8%
Power (Watts) - Max400W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V48A8M400BN
Related LinksV48A8, V48A8M400BN Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V48A8M400BN Details Description
Related parts for V48A8M400BN
IC ENCORE MCU FLASH 8K 28SOIC datasheet.pdf
SWITCH VOLT-SELECT PCB MNT 6POS datasheet.pdf
Connector Receptacle 46 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
RES SMD 309K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
TVS DIODE 102VWM 165.6VC R6 datasheet.pdf
DGTL ISO 5KV 4CH GEN PURP 16SOIC datasheet.pdf
IC CLK MULTPX 1:9 220MHZ 16TSSOP datasheet.pdf
RESISTOR POWER ADJ 2K OHM 50W datasheet.pdf
IC FLASH 128MBIT 96NS TBGA datasheet.pdf
FML CRD EDGE .100 24POS DR LOW P datasheet.pdf
RF CABLE FLEX 086 ST/RA 72" datasheet.pdf