Vicor Corporation V48A8T400BN2
V48A8T400BN2 picture photo
Mfg. Part Number
V48A8T400BN2
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 8V 400W
Datasheet Download
V48A8T400BN2.pdf
Availability of V48A8T400BN2
QUANTITY
V48A8T400BN2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V48A8T400BN2
Internal Part NumberEIS-V48A8T400BN2
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)36V
Voltage - Input (Max)75V
Voltage - Output 18V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)50A
Power (Watts) - Manufacture Series400W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.54" H (116.8mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency84.8%
Power (Watts) - Max400W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V48A8T400BN2
Related LinksV48A8T, V48A8T400BN2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V48A8T400BN2 Details Description
Related parts for V48A8T400BN2
LED LT BAR 19.05X3.81MM SGL GRN datasheet.pdf
RES SMD 64.9 OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC FREQ SYNTH RF COMM 16-TSSOP datasheet.pdf
RES SMD 49.9K OHM 1% 1/4W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 1.74K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf