Vicor Corporation V48B12C250BG3
V48B12C250BG3 picture photo
Mfg. Part Number
V48B12C250BG3
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 12V 250W
Datasheet Download
V48B12C250BG3.pdf
Availability of V48B12C250BG3
QUANTITY
V48B12C250BG3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V48B12C250BG3
Internal Part NumberEIS-V48B12C250BG3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesMINI
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)36V
Voltage - Input (Max)75V
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)20.83A
Power (Watts) - Manufacture Series250W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOVP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.62" H (57.9mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-20°C ~ 100°C
Efficiency87%
Power (Watts) - Max250W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V48B12C250BG3
Related LinksV48B12, V48B12C250BG3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V48B12C250BG3 Details Description
Related parts for V48B12C250BG3
CONN STRAIN RELIEF ENCLOSE 15POS datasheet.pdf
TOOL WIRE STRIPPER AM35 datasheet.pdf
FIXED IND 390NH 825MA 220 MOHM datasheet.pdf
IC 4DRVR/4RCVR RS232 5V 24-SOIC datasheet.pdf
RES SMD 511 OHM 0.02% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN HEADER BRD/BRD .5MM 20POS datasheet.pdf
CONN SEQUENTIAL BOX datasheet.pdf
16MM SS ROBUST SWITCH datasheet.pdf
RES SMD 110 OHM 0.1% 5/8W 0805 datasheet.pdf