Vicor Corporation V48B12M250BN2
V48B12M250BN2 picture photo
Mfg. Part Number
V48B12M250BN2
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 12V 250W
Datasheet Download
V48B12M250BN2.pdf
Availability of V48B12M250BN2
QUANTITY
V48B12M250BN2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V48B12M250BN2
Internal Part NumberEIS-V48B12M250BN2
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)36V
Voltage - Input (Max)75V
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)20.83A
Power (Watts) - Manufacture Series250W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.62" H (57.9mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-55°C ~ 100°C
Efficiency87%
Power (Watts) - Max250W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V48B12M250BN2
Related LinksV48B12, V48B12M250BN2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V48B12M250BN2 Details Description
Related parts for V48B12M250BN2
CABLE ASSY SGL-END FEM 4POS 2M datasheet.pdf
FIXED IND 82UH 3.44A 83 MOHM TH datasheet.pdf
CAP MICA 15PF 5% 500V SMD datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 4POS STRGHT SCKT datasheet.pdf
FIXED IND 68UH 900MA 410 MOHM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 50W datasheet.pdf
RES 56K OHM 2% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES 38.3K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 118K OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X15MM XCUT T412 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 26 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf