Vicor Corporation V48B12T250BG
V48B12T250BG picture photo
Mfg. Part Number
V48B12T250BG
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 12V 250W
Datasheet Download
V48B12T250BG.pdf
Availability of V48B12T250BG
QUANTITY
V48B12T250BG Order Process
Ship out your order
Specifications of V48B12T250BG
Internal Part NumberEIS-V48B12T250BG
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)36V
Voltage - Input (Max)75V
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)20.83A
Power (Watts) - Manufacture Series250W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.62" H (57.9mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency87%
Power (Watts) - Max250W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V48B12T250BG
Related LinksV48B12, V48B12T250BG Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V48B12T250BG Details Description
Related parts for V48B12T250BG
IC OPAMP CURR SENSE 200KHZ 8DFN datasheet.pdf
FUSE M/V E-RATED 80E 15.5KV SEAL datasheet.pdf
CONN DSUB RCPT 9POS HSG datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 50W datasheet.pdf
CAP CER 0.056UF 500V X7R RADIAL datasheet.pdf
RES 3.12K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 20M OHM 1/2W 2% AXIAL datasheet.pdf
IC MOTOR CONTROLLER PAR 8SOIC datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X25MM XCUT datasheet.pdf
RES SMD 16.5 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
FLEXO ARAMID 1/2" YL - 50' datasheet.pdf
CRYSTAL 27.00 MHZ 9.0PF SMD datasheet.pdf