Vicor Corporation V48B15M250BG
V48B15M250BG picture photo
Mfg. Part Number
V48B15M250BG
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 15V 250W
Datasheet Download
V48B15M250BG.pdf
Availability of V48B15M250BG
QUANTITY
V48B15M250BG Order Process
Ship out your order
Specifications of V48B15M250BG
Internal Part NumberEIS-V48B15M250BG
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)36V
Voltage - Input (Max)75V
Voltage - Output 115V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)16.67A
Power (Watts) - Manufacture Series250W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.62" H (57.9mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-55°C ~ 100°C
Efficiency88.5%
Power (Watts) - Max250W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V48B15M250BG
Related LinksV48B15, V48B15M250BG Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V48B15M250BG Details Description
Related parts for V48B15M250BG
FIXED IND 18UH 580MA 670 MOHM TH datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPST 10A 125V datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 16KB FLASH 32LQFP datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 5V 1W datasheet.pdf
RES 4.42K OHM 1/10W .5% AXIAL datasheet.pdf
RES 942 OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 6POS PIN datasheet.pdf
RES SMD 1.82K OHM 0.1% 5/8W 0805 datasheet.pdf
480V 7.6A 230VAC 1NO+1NC RN 2L datasheet.pdf
HEATSINK 60X40X12.7MM XCUT T412 datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS PANEL SKT SLD CUP datasheet.pdf
CAP FILM 220 NF 10% 310VAC AXIAL datasheet.pdf