Vicor Corporation V48B15T250BF2
V48B15T250BF2 picture photo
Mfg. Part Number
V48B15T250BF2
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 15V 250W
Datasheet Download
V48B15T250BF2.pdf
Availability of V48B15T250BF2
QUANTITY
V48B15T250BF2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V48B15T250BF2
Internal Part NumberEIS-V48B15T250BF2
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)36V
Voltage - Input (Max)75V
Voltage - Output 115V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)16.67A
Power (Watts) - Manufacture Series250W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.54" H (57.9mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency88.5%
Power (Watts) - Max250W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V48B15T250BF2
Related LinksV48B15, V48B15T250BF2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V48B15T250BF2 Details Description
Related parts for V48B15T250BF2
CAP CER 1.5UF 50V X7R 1825 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 16.5W datasheet.pdf
RES 10.2K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT INLINE 6POS PIN datasheet.pdf