Vicor Corporation V48B24M250B
V48B24M250B picture photo
Mfg. Part Number
V48B24M250B
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 24V 250W
Datasheet Download
V48B24M250B.pdf
Availability of V48B24M250B
QUANTITY
V48B24M250B Order Process
Ship out your order
Specifications of V48B24M250B
Internal Part NumberEIS-V48B24M250B
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesMINI
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)36V
Voltage - Input (Max)75V
Voltage - Output 124V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)10.42A
Power (Watts) - Manufacture Series250W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOVP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.54" H (57.9mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-55°C ~ 100°C
Efficiency89%
Power (Watts) - Max250W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V48B24M250B
Related LinksV48B2, V48B24M250B Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V48B24M250B Details Description
Related parts for V48B24M250B
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 75W datasheet.pdf
RES 673 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 0.432 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 60.4 OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 19POS SKT datasheet.pdf
RES SMD 1.47K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf