Vicor Corporation V48B28C250BF3
V48B28C250BF3 picture photo
Mfg. Part Number
V48B28C250BF3
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 28V 250W
Datasheet Download
V48B28C250BF3.pdf
Availability of V48B28C250BF3
QUANTITY
V48B28C250BF3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V48B28C250BF3
Internal Part NumberEIS-V48B28C250BF3
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)36V
Voltage - Input (Max)75V
Voltage - Output 128V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)8.93A
Power (Watts) - Manufacture Series250W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.54" H (57.9mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-20°C ~ 100°C
Efficiency89.5%
Power (Watts) - Max250W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V48B28C250BF3
Related LinksV48B28, V48B28C250BF3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V48B28C250BF3 Details Description
Related parts for V48B28C250BF3
VARISTOR 50V 0603 datasheet.pdf
CONN TERM BLK PCB 5.08MM 8POS OR datasheet.pdf
CONN SPRING 16POS SNGL .350 SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPST 20A 125V datasheet.pdf
IC SRAM 256KBIT 25NS 68PGA datasheet.pdf
CONN RCPT 7POS CBL MNT W/SCKT datasheet.pdf
IC SEQUENCER/SUPERVISOR 32LQFP datasheet.pdf
508 TB FXD 180 TMT datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 600V 3A TO263 datasheet.pdf
FIXED IND 10UH 9A 25.5 MOHM SMD datasheet.pdf