AVX Corporation 04025C182MAT2A
04025C182MAT2A picture photo
Mfg. Part Number
04025C182MAT2A
Brief Description
CAP CER 1800PF 50V X7R 0402
Datasheet Download
04025C182MAT2A.pdf
Availability of 04025C182MAT2A
QUANTITY
04025C182MAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 04025C182MAT2A
Internal Part NumberEIS-04025C182MAT2A
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1800pF
Tolerance±20%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.56mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)04025C182MAT2A
Related Links04025C1, 04025C182MAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
04025C182MAT2A Details Description
Related parts for 04025C182MAT2A
CONN HDR BRKWAY 74POS .100 DUAL datasheet.pdf
TRANS PNP 32V 0.8A SOT-23 datasheet.pdf
TVS DIODE 13.6VWM 22.5VC SMB datasheet.pdf
FUSE BLOCK CART 250V 30A CHASSIS datasheet.pdf
COPPER LUG 1/2" HOLE 3/0 AWG datasheet.pdf
CONN RCPT 55POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 150W datasheet.pdf
1.27 HD SMT SHRD datasheet.pdf
MOTORIZED VRBLE TRANSF 560V 28A datasheet.pdf
RJ45 LOW PROFILE WITH LED datasheet.pdf
RES 10.7K OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf