Vicor Corporation V48B28C250BG
V48B28C250BG picture photo
Mfg. Part Number
V48B28C250BG
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 28V 250W
Datasheet Download
V48B28C250BG.pdf
Availability of V48B28C250BG
QUANTITY
V48B28C250BG Order Process
Ship out your order
Specifications of V48B28C250BG
Internal Part NumberEIS-V48B28C250BG
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesMINI
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)36V
Voltage - Input (Max)75V
Voltage - Output 128V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)8.93A
Power (Watts) - Manufacture Series250W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOVP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.62" H (57.9mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-20°C ~ 100°C
Efficiency89.5%
Power (Watts) - Max250W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V48B28C250BG
Related LinksV48B28, V48B28C250BG Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V48B28C250BG Details Description
Related parts for V48B28C250BG
CONN RCPT 40POS .100 SLD EYELET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .125 EXTEND datasheet.pdf
IC INVERTER HEX ADV HS 14-SOEIAJ datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK PWM SOT23-5 datasheet.pdf
SWITCH DETECT SPST-NO LEFT SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 75W datasheet.pdf
KK RPC 100 HDR FRLK VERT 08 CKT datasheet.pdf
CONN EDGECARD 120POS .100" datasheet.pdf
F3SJ-A1505P20-01TS datasheet.pdf
CAP ALUM 1200UF 20% 6.3V RADIAL datasheet.pdf
48000UF 40V 76X143 85C ST datasheet.pdf