Cree Inc. XPEGRN-L1-R250-00D02
XPEGRN-L1-R250-00D02 picture photo
Mfg. Part Number
XPEGRN-L1-R250-00D02
Brief Description
LED XPE 530NM GREEN 107LM SMD
Datasheet Download
XPEGRN-L1-R250-00D02.pdf
Availability of XPEGRN-L1-R250-00D02
QUANTITY
XPEGRN-L1-R250-00D02 Order Process
Ship out your order
Specifications of XPEGRN-L1-R250-00D02
Internal Part NumberEIS-XPEGRN-L1-R250-00D02
FamilyLED Lighting - Color
SeriesXLamp® XP-E
PackagingTape & Reel (TR)
ColorGreen
Wavelength523nm (520nm ~ 525nm)
Flux @ 25°C, Current - Test111 lm (107 lm ~ 114 lm)
Current - Test350mA
Voltage - Forward (Vf) (Typ)3.3V
Current - Max1A
Viewing Angle130°
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2-SMD, No Lead, Exposed Pad
Lumens/Watt @ Current - Test96 lm/W
Flux @ 85°C, Current - Test99 lm
Thermal Resistance of Package15°C/W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)XPEGRN-L1-R250-00D02
Related LinksXPEGRN-L1-, XPEGRN-L1-R250-00D02 Datasheet, Cree Inc. Distributor
XPEGRN-L1-R250-00D02 Details Description
Related parts for XPEGRN-L1-R250-00D02
RES SMD 22.6K OHM 0.1% 1/8W 1206 datasheet.pdf
CAP FILM 0.82UF 10% 250VDC 6039 datasheet.pdf
FUSE DUAL ELEMENT T-LAG 1A 600V datasheet.pdf
CAP CER 3900PF 760VAC Y5U RADIAL datasheet.pdf
RES 105 OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
POS LIQUID LEVEL SENSOR datasheet.pdf
CAP CER 270PF 3KV CH 1812 datasheet.pdf
FIXED IND 390UH 105MA 7.4 OHM TH datasheet.pdf
Connector Receptacle 30 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
OSC XO 250.000MHZ LVPECL SMD datasheet.pdf
18UF 35V 6.3X13 105C AXI datasheet.pdf