Vicor Corporation V48B28C250BL
V48B28C250BL picture photo
Mfg. Part Number
V48B28C250BL
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 28V 250W
Datasheet Download
V48B28C250BL.pdf
Availability of V48B28C250BL
QUANTITY
V48B28C250BL Order Process
Ship out your order
Specifications of V48B28C250BL
Internal Part NumberEIS-V48B28C250BL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)36V
Voltage - Input (Max)75V
Voltage - Output 128V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)8.93A
Power (Watts) - Manufacture Series250W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.62" H (57.9mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-20°C ~ 100°C
Efficiency89.5%
Power (Watts) - Max250W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V48B28C250BL
Related LinksV48B28, V48B28C250BL Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V48B28C250BL Details Description
Related parts for V48B28C250BL
DIODE ZENER 56V 500MW DO35 datasheet.pdf
CONN HEADER 14POS DL VERT GOLD datasheet.pdf
RES SMD 3.3K OHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
TRANS PNP 45V 0.1A TO-92 datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 22POS 5.08MM datasheet.pdf
RES 6.42K OHM 1/10W .5% AXIAL datasheet.pdf
FUS 125V T/D PLUG 4.5A TYPE S datasheet.pdf
3/4"x50YD BLACK HOOK datasheet.pdf
FIXED IND 75UH 166MA 3.7 OHM TH datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 41POS JAM NUT SKT datasheet.pdf