Vicor Corporation V48B28C250BS3
V48B28C250BS3 picture photo
Mfg. Part Number
V48B28C250BS3
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 28V 250W
Datasheet Download
V48B28C250BS3.pdf
Availability of V48B28C250BS3
QUANTITY
V48B28C250BS3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V48B28C250BS3
Internal Part NumberEIS-V48B28C250BS3
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)36V
Voltage - Input (Max)75V
Voltage - Output 128V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)8.93A
Power (Watts) - Manufacture Series250W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.54" H (57.9mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-20°C ~ 100°C
Efficiency89.5%
Power (Watts) - Max250W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V48B28C250BS3
Related LinksV48B28, V48B28C250BS3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V48B28C250BS3 Details Description
Related parts for V48B28C250BS3
TVS DIODE 6.4VWM 11.3VC 1.5KE datasheet.pdf
RES SMD 2M OHM 5% 1/2W 1210 datasheet.pdf
RES SMD 330K OHM 1% 1W 2010 datasheet.pdf
RES ARRAY 3 RES 300 OHM 6SIP datasheet.pdf
TOOL REPLACEMENT HEAD SET datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 200W datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK R/A datasheet.pdf
MOPL K7 STAHL datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X25MM XCUT T766 datasheet.pdf
TVS DIODE 58VWM 93.6VC DO214AC datasheet.pdf
78UF 100V 12.5X33.5 105C RAD datasheet.pdf