Vicor Corporation V48B28H250BL3
V48B28H250BL3 picture photo
Mfg. Part Number
V48B28H250BL3
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 28V 250W
Datasheet Download
V48B28H250BL3.pdf
Availability of V48B28H250BL3
QUANTITY
V48B28H250BL3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V48B28H250BL3
Internal Part NumberEIS-V48B28H250BL3
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)36V
Voltage - Input (Max)75V
Voltage - Output 128V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)8.93A
Power (Watts) - Manufacture Series250W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.62" H (57.9mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency89.5%
Power (Watts) - Max250W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V48B28H250BL3
Related LinksV48B28, V48B28H250BL3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V48B28H250BL3 Details Description
Related parts for V48B28H250BL3
CONV DC/DC 12W 9-36VIN 05VOUT datasheet.pdf
IC UART FIFO 64B QUAD 64LQFP datasheet.pdf
IC MOTOR DRIVER PAR 36DSO datasheet.pdf
THERMISTOR FLOAT SWITCH NYLON 1A datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 50W datasheet.pdf
GASKET ULTRASOFT 8.1MMX7.6M datasheet.pdf
CONN RCPT SAS VERT datasheet.pdf
MATR. MPQ 0,35-0,5 datasheet.pdf
FUSE GLASS 250VAC datasheet.pdf
TV 7C 7#20 PIN PLUG datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 12V 150W datasheet.pdf