Vicor Corporation V48B28M250BF2
V48B28M250BF2 picture photo
Mfg. Part Number
V48B28M250BF2
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 28V 250W
Datasheet Download
V48B28M250BF2.pdf
Availability of V48B28M250BF2
QUANTITY
V48B28M250BF2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V48B28M250BF2
Internal Part NumberEIS-V48B28M250BF2
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)36V
Voltage - Input (Max)75V
Voltage - Output 128V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)8.93A
Power (Watts) - Manufacture Series250W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.54" H (57.9mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-55°C ~ 100°C
Efficiency89.5%
Power (Watts) - Max250W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V48B28M250BF2
Related LinksV48B28, V48B28M250BF2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V48B28M250BF2 Details Description
Related parts for V48B28M250BF2
TRIMMER 500K OHM 0.2W SMD datasheet.pdf
CAP TANT 4.7UF 10V 10% 1411 datasheet.pdf
RES SMD 5.36K OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
IC REG LDO ADJ 1A DPAK datasheet.pdf
RES SMD 59K OHM 0.1% 1/3W 1210 datasheet.pdf
IC GATE NOR 3CH 3-INP 14-DIP datasheet.pdf
RES SMD 2.37 OHM 1% 1W 1218 datasheet.pdf
RELAY SSR DUAL 50A RNDM PNL MNT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 20W datasheet.pdf
RES 1.78K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC OSC VCXO 669.3266MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
CONN 7/8" FML 4POS datasheet.pdf