Vicor Corporation V48B28T250BS2
V48B28T250BS2 picture photo
Mfg. Part Number
V48B28T250BS2
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 28V 250W
Datasheet Download
V48B28T250BS2.pdf
Availability of V48B28T250BS2
QUANTITY
V48B28T250BS2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V48B28T250BS2
Internal Part NumberEIS-V48B28T250BS2
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)36V
Voltage - Input (Max)75V
Voltage - Output 128V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)8.93A
Power (Watts) - Manufacture Series250W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.54" H (57.9mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency89.5%
Power (Watts) - Max250W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V48B28T250BS2
Related LinksV48B28, V48B28T250BS2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V48B28T250BS2 Details Description
Related parts for V48B28T250BS2
RES SMD 120K OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 6A 125V datasheet.pdf
CAP CER 9.1PF 25V NP0 0603 datasheet.pdf
CAP ALUM 33UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
CONV DC/DC 15W 9-18VIN +/-15VOUT datasheet.pdf
TERM BLOCK RISING CLAMP 21POS datasheet.pdf
RES 12.1 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
0.5W DC/DC-CONVERTER ECONOLINE datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf
4+4 DIL HORIZ PIN HDR datasheet.pdf
WIRING DUCT COVER 1.5" datasheet.pdf