Vicor Corporation V48B2E100BL
V48B2E100BL picture photo
Mfg. Part Number
V48B2E100BL
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 2V 100W
Datasheet Download
V48B2E100BL.pdf
Availability of V48B2E100BL
QUANTITY
V48B2E100BL Order Process
Ship out your order
Specifications of V48B2E100BL
Internal Part NumberEIS-V48B2E100BL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)36V
Voltage - Input (Max)75V
Voltage - Output 12V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)50A
Power (Watts) - Manufacture Series100W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.62" H (57.9mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-10°C ~ 100°C
Efficiency75.5%
Power (Watts) - Max100W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V48B2E100BL
Related LinksV48B2, V48B2E100BL Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V48B2E100BL Details Description
Related parts for V48B2E100BL
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 15 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
RES SMD 22.1K OHM 1/10W 0603 datasheet.pdf
SENSOR 100PSI M12-1.5 6G .5-4.5V datasheet.pdf
CNTRL LIQ LEV 120VAC SOCKETABLE datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 66POS JAMNUT SCKT datasheet.pdf
4" NATURAL 18LB CABLE TIE datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR ROCKER datasheet.pdf
TVS DIODE 14VWM 23.2VC SMA datasheet.pdf
RES SMD 1.49K OHM 0.1% 5/8W 0805 datasheet.pdf