Vicor Corporation V48B2E100BS2
V48B2E100BS2 picture photo
Mfg. Part Number
V48B2E100BS2
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 2V 100W
Datasheet Download
V48B2E100BS2.pdf
Availability of V48B2E100BS2
QUANTITY
V48B2E100BS2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V48B2E100BS2
Internal Part NumberEIS-V48B2E100BS2
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesMINI
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)36V
Voltage - Input (Max)75V
Voltage - Output 12V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)50A
Power (Watts) - Manufacture Series100W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOVP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.54" H (57.9mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-10°C ~ 100°C
Efficiency75.5%
Power (Watts) - Max100W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V48B2E100BS2
Related LinksV48B2E, V48B2E100BS2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V48B2E100BS2 Details Description
Related parts for V48B2E100BS2
IDC CABLE - MSR20K/MC20F/MSR20K datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 350V SNAP datasheet.pdf
CAP FILM 0.022UF 10% 1KVDC RAD datasheet.pdf
CONN DIN B/2 MALE 16CKT datasheet.pdf
CONN RCPT 24POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
CAP ALUM 2200UF 20% RADIAL datasheet.pdf
RES 220 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG W/PINS datasheet.pdf
CAP CER 33PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf
CRYSTAL 37.400 MHZ SERIES SMT datasheet.pdf