Vicor Corporation V48B2M100BS2
V48B2M100BS2 picture photo
Mfg. Part Number
V48B2M100BS2
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 2V 100W
Datasheet Download
V48B2M100BS2.pdf
Availability of V48B2M100BS2
QUANTITY
V48B2M100BS2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V48B2M100BS2
Internal Part NumberEIS-V48B2M100BS2
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)36V
Voltage - Input (Max)75V
Voltage - Output 12V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)50A
Power (Watts) - Manufacture Series100W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.54" H (57.9mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-55°C ~ 100°C
Efficiency75.5%
Power (Watts) - Max100W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V48B2M100BS2
Related LinksV48B2M, V48B2M100BS2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V48B2M100BS2 Details Description
Related parts for V48B2M100BS2
CONN TERM BLK FEED THRU 6.2MM datasheet.pdf
CONN HOUSING 13POS .100 LOCKING datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 3POS 12.7MM datasheet.pdf
CABLE 50POS SOCKET-SOCKET 4M datasheet.pdf
CAP CER 0.70PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
CAP TANT 33UF 10% 10V AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 898 OHM 0.1% 0.15W 0705 datasheet.pdf