Vicor Corporation V48B2M100BS3
V48B2M100BS3 picture photo
Mfg. Part Number
V48B2M100BS3
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 2V 100W
Datasheet Download
V48B2M100BS3.pdf
Availability of V48B2M100BS3
QUANTITY
V48B2M100BS3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V48B2M100BS3
Internal Part NumberEIS-V48B2M100BS3
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)36V
Voltage - Input (Max)75V
Voltage - Output 12V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)50A
Power (Watts) - Manufacture Series100W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.54" H (57.9mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-55°C ~ 100°C
Efficiency75.5%
Power (Watts) - Max100W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V48B2M100BS3
Related LinksV48B2M, V48B2M100BS3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V48B2M100BS3 Details Description
Related parts for V48B2M100BS3
CAP FILM 0.011UF 5% 630VDC RAD datasheet.pdf
IC CODEC/FILTER SERIAL 16-SOIC datasheet.pdf
CABLE COAXIAL RG59 20AWG 500' datasheet.pdf
OSC XO 48.000MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
FUSE FST 1KVDC BOLT DWN SOLAR 3A datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 75W datasheet.pdf
RES 10.3K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 0.15UF 5% 75V AXIAL datasheet.pdf
LSF-SMT 3.50/18/180 3.5 BK datasheet.pdf
CAP CER 1PF 100V NP0 0402 datasheet.pdf