Vicor Corporation V48B2T100B2
V48B2T100B2 picture photo
Mfg. Part Number
V48B2T100B2
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 2V 100W
Datasheet Download
V48B2T100B2.pdf
Availability of V48B2T100B2
QUANTITY
V48B2T100B2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V48B2T100B2
Internal Part NumberEIS-V48B2T100B2
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)36V
Voltage - Input (Max)75V
Voltage - Output 12V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)50A
Power (Watts) - Manufacture Series100W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.54" H (57.9mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency75.5%
Power (Watts) - Max100W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V48B2T100B2
Related LinksV48B2, V48B2T100B2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V48B2T100B2 Details Description
Related parts for V48B2T100B2
RES 3K OHM 1/6W 5% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 1200PF 50V X7R 1206 datasheet.pdf
SENS PROX M12 3MM DC2W-NO datasheet.pdf
CAP ROCKER RECTANGULAR BLK/GREEN datasheet.pdf
Crystal 27.0000MHz 30ppm 10pF 60 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
LED 7-SEG 3DIGIT GRN 0.56" CA datasheet.pdf
RES 59K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf